Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

 • exekucí,
 • pracovního práva a
 • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Pomůže směnka získat zpět půjčené peníze?

Vloženo: 15.04.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
už jsem do vaší poradny psala v dotazu "Exekuce i přes to, že byl úvěr přepsán na jinou osobu". Jednalo se o to, že se moje mamka podepsala na úvěr pro známé, na částku 20tis. Oni to neplatili, za nějakou dobu se ten úvěr nechal převést na toho známého a i přes to po pěti letech mamce přišla exekuce na plat, na dům, na spoření atd. Dnes je tam dluh 140tis. Ten znamý je v takových dluzích, že nemá majetek, práci ani nic. Mamka ten dluh bude muset zaplatit, protože nechce mít všechno obestavené a zablokované. Nechce přijít o všechny svoje úspory. Ale jak si zajistit, že od něj ty peníze dostane zpátky? Postačí směnka? V případě, že ji nezaplatí.. dá se vůbec postoupit nějaké vymahačské firmě? Když ten člověk už má jen dluhy tak si myslím, že taková směnka není pro exekutory zrovna výhodná. Nebo co by se stalo v případě, že by nesplnil soudní příkaz k zaplacení? Stačí, když bude mít směnka všechny svoje náležitosti? Nemůže se na ní třeba nějak špatně podepsat, aby pak byla neplatná? říkala jsem si, jestli by nebylo lepší podepsat ji přímo před právníkem.. Nebo vás napadá jiné řešení, jak si nějak pojistit vrácení peněz? Neustále říkám mamce, že by bylo lepší se o těchto věcech poradit s právníkem ale nějak ji nemůžu donutit :( Velice děkuji za rady.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
nejprve si dovolujeme podat krátké vysvětlení týkající se směnky.
Náležitostmi směnky, bez nichž tato není platná, jsou následující:

 • označení, že jde o směnku (přímo v textu, v jazyce, v němž je směnka sepsána)
 • bezpodminečný příkaz zaplatit danou částku
 • jméno toho, kdo má směnku zaplatit (uvádí se pouze v případě směnky cizí – tedy v případě, kdy výstavce směnkou přikazuje zaplatit určenou částku odlišné osobě, například bance)
 • údaj o splatnosti
 • údaj o místě placení
 • jméno toho, komu má být zaplaceno
 • datum a místo vystavení
 • podpis výstavce

Podpisem „před právníkem“, jak uvádíte v textu Vašeho dotazu, patrně myslíte ověření podpisu. To je samozřejmě možné učinit. Neověřený podpis však neplatnost směnky nezpůsobuje.Ověření podpisu pak zbavuje známého Vaší matky argumentu, že se nejedná o jeho podpis a on že nikdy žádnou směnku nevystavil.
Pokud by nebyla směnka proplacena, směnečný věřitel se může svých práv domoci soudně. Výhodou směnečného řízení je jeho větší jednoduchost a rychlost. Žalobce není povinen prokazovat vznik závazku, na jehož základě byla směnka vystavena, postačí pouhé předložení platné směnky.

Směnku rovněž je možno převést (rubopisovat), a to i úplatně v souladu se zákonem č. 591/1992 Sb., o cenných papírech, ve znění pozdějších předpisů.
Domníváme se však, že podpis směnky v okamžiku, kdy známý Vaší matky již není schopen své závazky hradit a ani ostatní věřitelé nemají s vymáháním svých pohledávek patrně úspěch, nebude přestavovat žádnou záruku, že se Vaše matka peněz domůže.

V této situaci považujeme konzultaci s právníkem, který se podrobně obeznámí se všemi příslušnými písemnostmi a bude tak moci navrhnout optimální řešení, za nejvhodnější řešení. "
 
S pozdravem Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis