Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Podvod - půjčka

Vloženo: 30.07.2015
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Společnost Provident Financial po mně chce vymáhat půjčku, kterou jsem si nikdy nevzal. Celé jejich jednání se mi zdá velice podezřelé a chtěl bych se Vás zeptat, jestli bych se v tomto případě měl obrátit na PČR a celou věc tam nahlásit. Začalo to v listopadu minulého roku, kdy mi od pracovníka PF přišla SMS, abych začal platit. Obratem jsem jsem zašel přímo na pobočku PF v Praze, kde mi bylo vydáno potvrzení, že žádný dluh na mé jméno neevidují. Věc jsem tedy přestal řešit. Cca za měsíc mi do schránky přišel dopis, že mám poslední možnost začít splácet, jinak bude dluh předán k vymáhání exekučně. Na základě tohoto dopisu jsem začal komunikovat se zaměstnancem PF, který má na starost vymáhání dluhů. Ten mi sdělil, že nikdo kromě něj nemá oprávnění vydávat potvrzení o bezdlužnosti a že to mé je tedy neplatné. Sdělil mi, že si smlouvu musí vyžádat z archivu a že ji bude mít k dispozici do týdne. Trvalo mu to 5 měsíců a ještě ji poté poslal v takové kvalitě, že mne to až zaráží. Dva ze tří údajně mých podpisů jsou naprosto nečitelné, nejde rozluštit jméno zaměstnance, se kterým měla být půjčka sjednána a celá smlouva je tak trochu podivná. Pracovníkovi z PF jsem napsal, že jsem si žádnou takovou půjčku nevzal a ten mi sdělil, že smlouvu předává k prošetření v rámi společnosti. Pár dní poté mi přišel email od jiného pracovníka, že mám na úhradu části dluhu 3 pracovní dny a že pokud do té doby splátku neobdrží, obrátí se k vymáhání soudně. I tomuto pánovi jsem napsal, že jsem si žádnou půjčku nevzal a od té doby se nic neděje. Můžete mi prosím poradit, jak mám dále postupovat? Mám se obrátit na PČR? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
obrátit se na Policii ČR s trestním oznámením pro podezření ze spáchání trestného činu se samozřejmě můžete. Tím však uvedené společnosti nijak nezabráníte, aby po Vás údajný dluh vymáhala soudní cestou. V takovém případě Vám nezbude nic jiného, než se bránit u soudu námitkou, že jste smlouvu o půjčce nepodepsal; soud by poté měl k jednání přibrat znalce z oboru písmoznalectví. 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis