Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Peněžitá pomoc v mateřství

Vloženo: 13.08.2015
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, v bývalém zaměstnání, kde jsem pracovala 3,5 roku, jsem ukončila pracovní poměr a nastoupila jsem do nového zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu určitou. To, že jsem těhotná, jsem zjistila až po měsíci v novém zaměstnání, ve kterém mi nyní běží zkušební lhůta. Z čeho mi bude vypočítána peněžitá pomoc v mateřství, když ochranná lhůta 180 dnů se na bývalého zaměstnavatele v mém případě nevztahuje (ochranná lhůta končí dřív, než mohu nastoupit na mateřskou) a v současném zaměstnání po oznámení změny stavu se mnou pravděpodobně rozvážou pracovní poměr ještě ve zkušební době? Předem děkuji za radu. Vlasta

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ochranná doba 180 dnů počíná běžet ode dne skončení pojištění, tedy ode dne skončení pracovního poměru.
 
Skončí-li Vám skutečně pracovní poměr ve zkušební době, další pracovní poměr neuzavřete a ochranná doba Vám skončí dříve, než můžete nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (nejdříve počátkem 8. týdne přede dnem očekávaného porodu), nesplníte bohužel podmínku stanovenou zákonem o nemocenském pojištění (§ 15 odst. 2) k výplatě dávky peněžité pomoci v mateřství.
 
Tým IuRe
Tým IuRe
 
 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis