Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

odstupné

Vloženo: 25.05.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, včera jsem dostala výpověď z pracovního poměru. Jedná se o výpověď z důvodu rušení prodejny. Ve výpovědi je uvedeno odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku, což odpovídá. Bylo nám však sděleno, ať nepočítáme s vyplacením odstupného, firma je údajně v dluzích a majitel nám odstupné nedá. Byla nám nabídnuta možnost podepsat dohodu se zaměstnavatelem, kde bude uvedeno, že dostaneme jednorázově 10000Kč. Vyvstává však otázka, zda nám i tato částka vůbec bude vyplacena. Mám za to, že nárok na odstupné mám i v případě, že uzavřu se zaměstnavatelem dohodu, je tomu tak? Vztahuje se toto i na můj konkrétní případ? V případě neuhrazení odstupného hodlám vymáhat jej soudní cestou, jsou mé šance reaálné? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
nárok na odstupné máte v případě uzavření dohody o skončení pracovního poměru jen v případě, je-li v dohodě výslovně uvedeno, že Váš pracovní poměr končí z některého z organizačních důvodů uvedených v ust. § 52 písm. a) až c) zákoníku práce.
 
Bude-li Váš nárok na odstupné vycházet buď ze zákoníku práce nebo z dohody o skončení pracovního poměru, měla byste být alespoň v soudním sporu úspěšná a domoci se minimálně pro Vás pozitivního soudního rozhodnutí.  Zda je reálné následné uspokojení Vaší pohledávky dobrovolně ze strany zaměstnavatele, příp. v exekuci, nedokážeme samozřejmě posoudit.  
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis