Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Ochrana

Vloženo: 26.06.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit v následující problematice? Bydlíme s manželem v rod.domku s 23letým synem¨, který pracuje (na dohodu o provedení práce). Za něj jsme už jednou v minulosti uhradili dluhy u ZP. Přesto, že jsme se průběžně ptali, zda nemá další dluhy, ujistil nás, že si své dluhy vyřídí. Nyní nastala situace, kdy mu přišel dopis ze ZP s červeným pruhem, sdělující výši dluhu. O tomto dopisu nás neinformoval. Situaci jsme zjistili po měsíci, až po obdržení dalšího dopisu ze ZP, v němž sdělovali, že mu byl zamítnut splátkový kalendář a že dluh předávají k dalšímu vymáhání. Manžel proto následující den na ZP dluh uhradil. Abychom předešli další nepříjemné situaci, chtěli jsme syna odhlásit z trvalého pobytu. Bylo nám na místním úřadě vysvětleno, že odhlášení je možné poté, kdy se zmíněná osoba nezdržuje v místě trvalého bydliště 3 měsíce. Jenže syn nemá kam fyzicky jít. Byli bychom ale rádi chráněni před tím, aby vinou jeho příp.dalších dluhů nepřišli o rod.domek. Jsme s manželem starší, navíc manžel má i zdrav.problémy. Existuje v naší situaci nějaké řešení? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle § 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů, skutečně platí, že ke zrušení trvalého pobytu na žádost vlastníka objektu dojde, jestliže zaniklo užívací právo občana k objektu (tj. např. dojde k ukončení nájemní smlouvy) a neužívá-li občan tento objekt. Je tedy nutné při podání žádosti doložit, že Váš syn již u Vás nebydlí.
 
Jestliže je Váš rodinný dům ve vlastnictví pouze Vás a nikoli Vašeho syna, pak o něj kvůli dluhům syna přijít nemůžete. V exekuci nemůže být postižen majetek rodičů pro dluhy jejich dětí. Bohužel však do doby, kdy bude mít Váš syn trvalé bydliště u Vás v domě, nelze vyloučit, že z důvodu dluhu Vašeho syna, se dostaví exekutor K Vám do domu, aby provedl mobiliární exekuci a budete muset prokazovat, že některé věci náleží Vám. Uchovávejte si proto veškeré doklady o koupi vybavení domu a pokud je to možné, plaťte za nákupy nových věcí například platební kartou, aby bylo zřejmé, že věci v domě náleží pouze Vám.  
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis