Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Nezabavitelná částka

Vloženo: 30.10.2018
Kategorie: 
Nezákonný nátlak, nezákonné jednání exekutora
Text otázky: 

Dobrý den, dcera má několik exekucí na plat i účet. Vyživuje dvě malé děti. Po dvou na sebe navazujících mateřských dovolených nastoupila do zaměstnání a jsou jí pravidelně sráženy částky na exekuce. Jenže jeden exekutor si chodí k ní domů vybírat zbylé peníze, které jí a dětem zůstanou jako nezabavitelné minimum. Pokud mu je odmítne dát, začne jí vyhrožovat, že má v autě pomocníky, kteří jí okamžitě odstěhují vybavení bytu. Jsem toho názoru, že exekutor postupuje svévolně a velmi ráda bych věděla jakým způsobem se může dcera tomuto vydírání bránit. Děkuji moc za odpověď. Sabina

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekutor je sice oprávněn provést u Vaší dcery tzv. mobiliární exekuci, tedy exekuci prodejem zákonem povolených movitých věcí, nicméně má stále povinnost dbát při provádění exekuce práv účastníků řízení, tedy i práv exekučního dlužníka.
Dle našeho názoru je nátlakové jednání daného exekutora "za hranou" a není v souladu s exekučním řádem. Způsoby obrany proti takovému jednání exekutora podrobně popisujeme v našem článku Obrana proti exekucím, který naleznete na našich webových stránkách zde www.iure.org/14/89/obrana-proti-exekucim-aneb-jake-jsou-moznosti-kdyz-se-u-dveri-objevi-exekutor 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis