Zadávání dotazů do poradny je dočasně pozastaveno, na zaslané dotazy Vám nemůžeme odpovědět, děkujeme za pochopení!

 
 
Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v sekci Dokumenty/"Pravidla on-line poradny 2/2013" v levém sloupci, nebo po kliknutí na odkaz.
 
Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Nevyplacení 2x násobku životního minima při exekuci

Vloženo: 21.04.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Na mého manžela je vedena exekuce a exekutor obstavil i můj (manželčin) účet. Po poradě na sociálce jsem žádala na bance o vyplacení 2 násobku životního minima, ale banka mi tuto částku odmítla vyplatit s tím, že peníze na účet přišli až po zablokování účtu. Před exekucí jsem na účtu peníze neměla. Je takový postup zákonný? Navíc si na můj účet nechává zasílat důchod i můj otec, lze tyto peníze nějakou formou z účtu dostat, nebo se odvolat? Děkuji předem za rychlou odpověď, neboť prý mi běží nějaké lhůty na odvolání.

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
 
na právo na vyplacení 2x násobku životního minima z exekucí postiženého účtu nemá žádný vliv to, kdy došel bance exekuční příkaz. Samotný občanský soudní řád uvádí v ust. § 304b odst. 1 že zákaz výplaty prostředků na účtu povinnému (Vám) se nevztahuje na výplatu 2x násobku živnostního minima.
 
Ze strany banky tak jde tedy o nesprávný a nezákonný výklad daného ustanovení zákona, rozhodně trvejte na vyplacení příslušné částky. Banka Vám však danou částku může z účtu vyplatit pouze jednou a samozřejmě jen za předpokladu, že se na účtu nachází dané peněžní prostředky.
 
Co se týče peněz patřících Vašemu otci, tím, že jsou na Vašem účtu, je na ně pohlíženo jako na Vaše peníze, otec nemůže žádat banku o jejich vyplacení, je tedy nutné, aby si nechal zasílat svůj důchod na jiný účet, nejlépe na svůj vlastní.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis