Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Neplacení výživného

Vloženo: 31.08.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, jsem studentka, je mi 22 let. Otec na mě má platit částku 3000,-. Otec samozřejmě výživné neplatí. Mám podanou již třetí exekuci. První byla úspěšná, druhou mi zrušili z důvodu pochybení vyšší úřednice, třetí je vedena od ledna 2014, ale zatím mi ani od exekutora a víceméně ani od otce nepřišli žádné peníze. Navíc jsem na jaře 2014 podávala trestní oznámení na otce, kvůli neplacení výživného. Konal se soud, kde dostal půl rok ve vězení s dvouroční podmínkou. Otce se odvolal, ale Krajský soud potvrdil návrh soudu prvního stupně a jeho odvolání zamítl. Ovšem měsíc po soudě otec opět nezapaltil. Chtěla by se zeptat, jestli mohu hned opět podat trestní oznámení, nebo jak dlouho mám ještě čekat? Taky by mě zajímalo, jestli bude výživné chodit, když bude otec ve vězení. Celková pohledávka exekutora na něj je 89.000,-. Neplacení výživného se táhne už více než tři roky. Mám vedenou třetí exekuci, podané trestní oznámení. Od otce však stále žádné peníze nechodí a mu to vyloženě prochází. Můžete mi prosím poradit, co ještě udělat?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
trestní oznámení lze podat, pokud Vám otec nezaplatí výživné nejméně po 4 měsících od poslední platby nebo od posledního měsíce, za jehož neplacení byl otec odsouzen v předchozím trestním řízení. Jestliže Vám otec nic neuhradil na dluh původní a dál neplatí ani běžné výživné, bude pravděpodobně znovu odsouzen, přičemž za porušení podmínky udělené v předchozím rozsudku bude muset nastoupit do vězení.
 
Pokud bude mít nějaký majetek či bude mít exekutor možnost provádět srážky z nějakých příjmů či sociálních dávek, bude exekuce pokračovat, i když otec nastoupí do vězení.
 
Bohužel, jestliže otec nic nevlastní a nemá ani žádný příjem, je velmi těžké Vaši pohledávku v exekuci vymoci. Pokud otec vlastní řidičský průkaz, mohl by exekutor vydat exekuční příkaz pozastavením řidičského oprávnění, což některé dlužníky přinutí dluh začít alespoň splácet. Zkuste se informovat na exekutorském úřadě, jaké kroky směrem k vymožení pohledávky učinili a zda se podařilo dohledat nějaký majetek. Pokud je Vám známo cokoliv o majetkových poměrech otce, můžete na majetek upozornit exekutorský úřad.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis