Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Neplacené volno

Vloženo: 14.08.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, jsem pracující důchodce.Pracovní smlouvu mám na neurčito.Od 1.1.2017 do 28.2.2017 jsem byl na nemocenské. V pátek 24.2.2017 mi nadřízený telefonicky oznámil ,že pro nedostatek materiálu musím čerpat dovolenou a to v takovém rozsahu,že mi kromě naplánované dvou týdení dovolené kterou jsem už vyčerpal,nezbyla žádná.Moje námitka že mi nařizuje moc dovolené a nijaká mi už nezbude nebyla brána v úvahu. V žáří na pátek 29.9 a taktéž na 27-29 prosince bude ředitelem společnosti vyhlášena celozávodní dovolená. Celkem 4 dni. Já ale už žádnou dovolenou nemám.Bylo mi naznačeno,že si budu muset vzít neplacené volno. Není moje vina,že na tito dni už dovolenou nemám a s neplaceným volnem nesouhlasím. Prosím o radu jak v tomto případě postupovat. Na nucené dovolené pro nedostatek materiálu se vystřídali všichni zaměstnanci (pouze dělníci). Za odpověď děkuji. S přáním hezkého dne T.M.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
jestliže je možné předpokládat, že do konce tohoto kalendářního roku splníte podmínky pro vznik práva na dovolenou za kalendářní rok 2017, může Vám  zaměstnavatel určit čerpání dovolené, i když jste dosud podmínky pro vznik práva na dovolenou nesplnil.
Jinými slovy, pokud by Vám za období měsíců říjen, listopad a prosinec mělo ještě vzniknout právo na dovolenou, může Vám v měsíci září zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené.
Uvedené vyplývá z ust. § 217 odst. 2 zákoníku práce.
 
Pokud Vám však už žádné právo na další dovolenou do konce roku 2017 nevznikne, nelze Vám samozřejmě nařizovat její čerpání.
 
Z důvodu, který uvádíte (nedostatek materiálu), naopak vznikne na straně Vašeho zaměstnavatele tzv. "překážka", pro kterou nebudete moci konat práci.
Dle zákoníku práce (ust. 207 zákoníku práce) Vám v takovém případě (při existenci překážky v práci na straně zaměstnavatel) vznikne nárok na náhradu mzdy.
Výše náhrady bude záležet na konkrétním důvodu překážky.
Nebudete-li moci konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou v dodávce surovin.... nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebudete-li převeden na jinou práci, bude Vám příslušet náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
V případě nemožnosti konat práci  v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí by Vám při nepřevedení na jinou práci příslušela náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.
Pokud by se jednalo o jinou překážku než o uvedené, bude Vám příslušet náhrada mzdy ve (plné) výši průměrného výdělku.
 
Zaměstnavatel Vás nemůže nutit vzít se neplacené volno.
 
Podle nastalé situace písemně uplatněte vůči zaměstnavateli příslušný nárok, případně se obraťte se stížností na jeho nezákonný postup na Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz) nebo na soud (v případě nevyplacení náhrady mzdy).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis