Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

neoprávněná exekuce

Vloženo: 14.06.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, v září 2014 mi byla uvalena manželova exekuce na plat i účet i majetek...S mužem jsme měli rozdělené SJM. Ekekuci po 9ti měsících stáhli. Až nyní jsem se dozvěděla, že mohu žádat peníze stržené z účtu i platu zpět.. Prosím o informaci, zda je tomu opravdu tak. Prosím o radu, jak mám postupovat. Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
v září roku 2014 stále platila právní úprava, která umožňovala postihnout exekučně de facto veškerý majetek druhého z manželů (toho, proti kterému nesměřovala exekuce), a to i navzdory případné smlouvě o úpravě SJM. Zároveň neměli exekutoři povinnost nahlížet do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou ČR. Vámi popsaný postup exekutora byl tedy v souladu se zákonem.
 
Teprve od 1.7.2015 (tedy po oněch 9 měsících) došlo k zásadní změně legislativy ve směru k omezení možnosti exekučně postihnout majetek druhého z manželů (nyní lze exekučně postihnout maximálně bankovní účet manžela) a stanovení povinnosti exekutorovi nahlédnout do uvedeného Seznamu listin, zda je v něm evidována smlouva o úpravě manželského majetkového režimu. 
Právě s ohledem na změnu legislativy od 1.7.2015 bylo exekutorem upuštěno od provádění exekuce způsobem, který mu zákon umožňoval před tímto datem.
 
Velmi přehledně situaci popisuje Mgr. Kwaczek ve svém článku, který naleznete zde  www.hajduk.cz/exekuce-ve-vztahu-ke-spolecnemu-jmeni-manzelu-aneb-ochrana-majetku-manzela-povinneho-v-novem/
 
Vzhledem k tomu, že jste měla s manželem uzavřenu smlouvu o rozdělení Vašeho SJM a přesto byl (zákonně) z Vašeho majetku uspokojován dluh patřící Vašemu manželovi, máte dle našeho názoru právo regresního nároku vůči manželovi, tedy právo požadovat po něm zaplacení té části dluhu, která byla exekučně uhrazena z Vašeho majetku.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis