Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

nemocenská po výpovědi

Vloženo: 01.10.2014
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

dobrý den.....poslala jsem ve zkušební době výpověď jako zaměstnanec zaměstnavateli z důvodu určitých porušení ze strany zaměstnavatele a tři dny na to jsem dostala nemocenskou, zajímá mě, jestli je nemocenská platná a kdo ji případně paltí, a pokud není, kam a jak to nehlásit? děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
po skončení pracovního poměru Vám začala běžet tzv. ochranná lhůta, která trvá 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání (jestliže však Vaše zaměstnání trvalo kratší dobu než 7 dnů, pak ochranná lhůta taktéž trvá tuto stejnou kratší dobu).
 
Jestliže onemocníte v ochranné lhůtě, pak máte nárok na nemocenskou od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Pokud byste byla i nadále zaměstnaná, pak po dobu prvních 14. dnů (resp. od 4. do 14 dne) vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Náhrada mzdy však náleží jen v době trvání pracovního poměru, tudíž ve Vašem případě Vám náleží nemocenská, kterou vyplácí příslušná OSSZ od 15 dne trvání nemoci.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis