Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Nemocenská

Vloženo: 03.02.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Zaměstnanec dal k 31.1.2015 výpověď a dnes 3.2.2015 přinesl papír, že marodí Chci se zeptat jak dlouho mu platí zaměstnavatel nemocenskou než sním bude moci rozvázat pracovní poměr

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
Pokud jste se zaměstnancem nepodepsali písemnou dohodu o ukončení pracovního poměru k určitému datu, ale jedná se o výpověď, pak Vašemu zaměstnanci běží dvouměsíční výpověďní doba a jeho pracovní neschopnost proto nastala v době, kdy je stále Vaší zaměstnancem. Pro jeho pracovní neschopnost se uplatní stejná pravidla jako pro všechny zaměstnance. Náleží mu náhrada mzdy v zákonné výši od 4. do 14 dne pracovní neschopnosti, poté mu bude vyplácet dávky příslušná OSSZ. Pracovní poměr skončí ke dni skončení výpověďní doby (tj. k 31.3.), neboť dle § 53 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v případě, kdy podá výpověď zaměstnanec nedochází k prodloužení výpovědní doby o dobu pracovní neschopnosti.
 
Pokud jste se však dohodli na ukončení pracovního poměru k 31.1., tzn. že neběží výpovědní doba, pak zaměstnanci nenáleží náhrada mzdy, pouze nemocenské dávky od OSSZ. Dohoda se zaměstnancem však musí být písemná, jinak je neplatná.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis