Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

nedoplatky za vodu

Vloženo: 10.07.2014
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobry den, pronajali jsme si byt v Praze na Zizkove. Smlouvu jsme meli na dobu urcitou od 1.7.2013 do 30.6.2014. Bydleli jsme tam pouze techto 12 mesice, dva dospeli a dvakrat do tydne dve male deti. Pred nastehovani, jsme samozrejme zaplatili 8000kc kauci. Po vystehovani nas pronajimatel upozornil, ze stoupla spotreba vody celemu domu (cely dum patril pronajimateli). Platili jsme mesicne zalohu na osobu 500kc. S vyuctovanim majitel neustale otalel a ted nam najednou poslal vyuctovani nedoplatek 7964kc za rok 2013, tedy za pul roku, s tim, ze za rok 2014 jeste nema presnou castku. Zda se nam jako neuveritelne premrstena castka a zda se mi nemozne, ze bychom ve dvou (pokud bych zapocitala obcas navstevu deti, tak maximalne vebtrech osobach) za pul roku spotrebovali temer 8000+6000 na zalohach, tedy 14000. Da se nedoplatek nejak vyreklamovat, pripadne kde zjistit presne vyuctovani a pripadne, jestli je takova castka realna? Dekuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii a poskytování teplé užitkové vody končeným spotřebitelům stanoví vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 372/2001 Sb. Dle § 7 této vyhlášky je pronajímatel (vlastník domu) povinen provést vyúčtování nejméně jednou ročně a to nejpozději do 4 měsíců po uplynutí daného zúčtovacího období (tj. do 30.4.). Vyúčtování Vám musí být předloženo písemně. V § 7 odst. 2 jsou uvedeny povinné údaje, které musí být ve vyúčtování uvedeny, mimo jiné např. lhůta a způsob uplatnění reklamací proti vyúčtování; tato lhůta nesmí být kratší než 21 dnů (viz § 7 odst. 2 písm.i). Dle § 7 odst. 3 této vyhlášky je pronajímatel povinen seznámit Vás na Vaši žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.
 
Pro úplnost upozorňujeme, že přednost před výše uvedenou úpravou má přednsot ujednání v nájemní smlouvě, Zkontrolujte proto, zda nájemní smlouva neobsahuje ustanovení o reklamaci vyúčtování, pak by se ve Vašem případě postupovalo podle smlouvy. Jinak se uplatní postup uvedený ve výše citované vyhlášce, avšak pokud jde o rozúčtování nákladů na ostatní poskytované služby, aplikuje se i zákon č. 67/2013 Sb. (což však není Váš případ, neboť hovoříte pouze o vyúčtování záloh za TUV).
 
Jestliže tedy pronajímatel na vyúčtování záloh žádnou lhůtu k reklamaci neuvedl, porušil své povinnosti, a proto jej požádejte o předložení všech podkladů, na základě nichž vyúčtování provedl a vyúčtování reklamujte. Pokud by Vám nevyhověl, nezbude než se obrátit na soud. Předtím doporučujeme kontaktovat advokáta a jeho prostřednictvím pronajímatele vyzvat, aby poskytl součinnost, případně jej můžete vyzvat sami (výzva má vliv na přiznání náhrady nákladů řízení, tj. že Vám v případě úspěchu pronajímatel zaplatí soudní výlohy).
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis