Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Nastup po rodicovske dovolene

Vloženo: 31.10.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, momentalne mi zbyvaji 2 mesice do tri let sveho syna,se kterym jsem na rodicovske dovolene. Jsem v kontaktu s firmou,kde jsem zamestnankyne od roku 2006. V roce 2014 jsem nastoupila na materskou dovolenou s prvnim ditetem,cili celkem to bude 5 let,co jsem mimo. Nejprve tam byl muj nastupce na stejny uvazek jako jsem mela ja,podal vypoved a to uz najali cloveka na 25hodin tydne. Kdyz jsem byla v lete na schuzce s m nadrizenym, rikala jsem mu,ze budu pozadovat polovicni uvazek,coz v mem pripade by bylo 19,take jsem mu rekla,ze muj plat byl naposledy aktualizovan v roce 2012, a proto bych chtela zadat rekalkulaci a stejne navyseni jako ostatni zamestnanci. Rekl mi,ze ani v jednom mi nemuzou vyhovet,ze ta moje pozice potrebuje cloveka na 25hodin tydne a firma nema na jakekoli zvysovani platu penize. V zari jsem se rozhodla, ze s 25h bych nedokazala alespon ze zacatku zkombinovat praci s rodinou a ze radeji zustanu tedy doma. Zamestnavatel na me tlacil, abych se vyjadrila. Tento tyden jsem byla opet pozvana a k memu prekvapeni uz meli pripravenou dohodu o ukonceni pracovniho pomeru bez jakehokoli odstupneho ani udani duvodu, coz jsem jim odmitla podepsat, ze si to jeste potrebuji promyslet. Take jsem zjistila, ze nedavno zamestnali na tuto pozici nekoho na 20hodin tydne a to na pracovni uvazek dohodou. Ptala jsem se nadrizeneho, jakto ze prijali nekoho na 20h,kdyz me rikali,ze potrebuji 25h. Zamluvil to,ze by stejne nemeli na zadne navysovani platu. Chtela jsem se zeptat,jestli mam pravo po 6 letech zadat o prekalkulaci platu, vzhledem k rustu prumernych platu a vzhledem k rustu platu u ostatnich zamestnancu,kteri jsou na podobne pozici jako ja. Muj zamestnavatel je kulturni instituce jineho statu EU, normalni proces vyberoveho rizeni jde pres centralu mimo CR, vyber na moji pozici byl pouze pres prazskou pobocku a tedy jde z jineho rozpoctu, kde momentalne dost skrtaji a moje pozice je pro ne si myslim zbytecna. Chtela bych se zeptat, jestli dle toho popisu je zrejme,ze jde o zruseni me pozice, a tedy bych mela dostat odtupne.Dekuji za odpoved

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle ust. § 110 zákoníku práce přísluší všem zaměstnancům za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty stejná mzda. Pokud tedy zaměstnavatel zaměstnal na Vaší pracovní pozici jiného zaměstnance a určil mu (sjednal s ním) vyšší mzdu než kterou má sjednanou s Vámi, měla byste nárok na dorovnání výše mzdy.
 
Co se týče Vašeho požadavku na kratší pracovní úvazek po skončení rodičovské dovolené, tento je upraven v ust. § 241 zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Otázkou, zákoníkem práce nezodpovězenou, zůstává, zda je zaměstnavatel povinen vyhověť Vaší žádosti o zkrácení pracovní doby o 1/2.
 
K Vašemu dotazu ohledně zrušení Vaší pracovní pozice si dovolujeme upozornit, že dosud Vaše pracovní pozice zrušena nebyla, neboť zaměstnavatel Vám dosud nedal výpověď z organizačních důvodů ve smyslu ust. § 52 písm. c) zákoníku práce a k uzavření dohody o skončení pracovního poměru také nedošlo (dohodu jste nepodepsala). Teprve pokud by Vám byla dána ze strany zaměstnavatele výpověď z uvedeného zákonného důvodu, nebo byste uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o skončení pracovního poměru z důvodu Vaší nadbytečnosti (pozor, takový důvod by bylo nutné v dohodě výslovně uvést), měla byste ve smyslu ust. § 67 zákoníku práce nárok na příslušné odstupné. 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis