Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Nástup do zaměstnání

Vloženo: 10.10.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý večer ke dni 7.10 mi skončila rodičovská dovolená. Dne 8.10 jsem měla mít preventivní prohlídku a poté hned nástup do zaměstnání kde se vracím mám tam smlouvu na neurčito. Bohužel jsem preventivní prohlídkou neprošla a musím během měsíce podstoupit další vyšetření a poté znovu preventivní prohlídka kde by mě už měli pustit a já mohla nastoupit do práce. Můj dotaz zní mám během toho než mě uschopni mám nárok na nějakou peněžní pomoc nebo budu další měsíc bez jaké lkoliv peněžní pomocí.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud jste byla lékařem uznána práce dočasně neschopnou, přísluší Vám dle ust. § 192 zákoníku práce v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy, a to za dny, které jsou pro Vás pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí; náhrada mzdy však nepřísluší za první 3 takovéto dny dočasné pracovní neschopnosti, nejvýše však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
 
Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti máte pak nárok pobírat dávky nemocenského pojištění, které vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis