Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Nárok na odstupné

Vloženo: 04.06.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, mám dotaz, měla jsem v práci smlouvu na dobu neurčitou (pracovala jsem cca 7 měsíců na pobočce jedné firmy), pak jsem odešla na mateřskou. V průběhu se pobočka v daném městě zrušila a nyní mi bude rodičák končit, ale nemám se kam vrátit a v daném městě mi asi žádnou podobnou práci momentálně nezajistí. Jaké jsou nyní možnosti? Kolik si mám říct případně odstupné? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
v prvé řadě byste měla oznámit svému zaměstnavateli, že máte v úmyslu se vrátit do zaměstnání. Teprve poté budete skutečně vědět, zda Vám zaměstnavatel výkon práce v místě určeném pracovní smlouvou zajistí, či zda zvolí jiné řešení.
Možností má zaměstnavatel více, může Vám např. navrhnout změnu pracovní smlouvy (jiné místo výkonu práce), může se s Vámi pokusit uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, může Vám dát i výpověď z organizačních důvodů (zrušení pobočky).
 
Co se týče výše odstupného, ta je určena zákoníkem práce v ust. § 67. Ten stanoví, že:
 
Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
 
Pokud byste se zaměstnavatelem uzavírala dohodu o skončení pracovního poměru, dbejte na to, aby byla výše odstupného uvedena v dohodě, nebo alespoň aby byl v dohodě uveden důvod skončení pracovního poměru. Pokud by totiž v dohodě nebyla ani výše odstupného, ani důvod pro skončení pracovního poměru, nárok na odstupné dle ust. § 67 zákoníku práce by Vám vůbec nevznikl.
 
Tým IuRe
 
 
 

 
 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis