Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

muj pritel ma asi exekuci..

Vloženo: 02.07.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den mam dotaz,muj novy pritel asi ma exekuci s predesleho manzelstvi,jelikoz par mesicu jiz bydli u me v byte mam strach aby to nepoznamenalo i moji zivotni snahu(myslim byt a zarizeni bytu) jak mam postupovat,jaky jsou rizika a muzou li taky zabavit i moje veci,pritel nema tady trvale bydliste.Moc krat dekuji za odpoved.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
vzhledem k tomu, že nejste manželé, nelze v exekuci týkající se dluhů Vašeho přítele postihnout Váš osobní majetek. K provedení exekuce prodejem nemovitosti (Vašeho bytu) tak dojít nemůže.
 
Pokud jde o vybavení bytu, pak trvalé bydliště není rozhodujícím kritériem. Podle zákona může exekutor vstoupit do místnosti, kde má povinný (dlužník) svůj majetek. Exekutor však musí vycházet z nějakého předpokladu, že se povinný v daném místě zdržuje a má zde své věci (majetek). Pokud by tedy nějakým způsobem exekutor zjistil, že Váš přítel bydlí trvale u Vás (např. Váš přítel by uvedl věřiteli tuto adresu jako korespondenční, na zvonku byla jeho jmenovka), může tak teoreticky nastat situace, že exekutor provede tzv. mobiliární exekuci ve Vašem bytě  (tzn. provede ve Vašem bytě soupis věcí, u kterých se domnívá, že náleží Vašemu příteli). Pokud by k tomu došlo a exekutor by zahrnul do soupisu i věci, které náleží Vám, musíte exekutorovi prokázat, že věci jsou Vaše a nikoli dlužníka. K tomuto doporučujeme pročíst si v poradně naše předchozí odpovědi na toto téma.
 

S pozdravem,
 
Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis