Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

možnosti vymáhání dluhu po inslovenci ze sjm

Vloženo: 13.10.2018
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den. Mám otázku ohledně sjm u nás v rodině se stala nepříjemnost. Otec společně semnou nabyl nemovitost kterou jsme nabyli koupí od strýce. Strýc chtěl aby nemovitost nabyl do vlastního vlastnictví otec semnou kdy by se náhodou rodiče rozvedly aby byla jeho jako otce.Otec to planoval jako nemovitost pro mě do budoucna ale přimi jeho nestačili na koupi celé nemovitosti do hypotéky a moje samotné příjmi taky né tak jsme jí vzaly společně. Bance nevadilo že si podíl nemovitost otec bere do vlasního vlastnictví ale prý si musí zúžit sjm to z matkou udělali asi 2 měsíce před nabrání nemovitosti do vlastnictví. I ve smlouvě je uvedeno že majetek otec nabývá do výlučného vllasnicví. Ale pas se stala ta rána asi 2měsíce po nabrání nemovitosti jsme zjisti že matka má dluhy a poměrně ve vysokém počtu věřitelů malích nebankovních půjček a když jsme zjistili že je brala že chtěla pomoci někomu jinému a zadlužila se proto že se daná osoba se naní vykašlal se splacení půjčky kterou brala pro ní aby jí pomohla pak si brala nové půjčky na splácení splátek jelikož neměla na splácení tak to točila dokola. Matce se poradil aby šla do insolvence jelikož nebylo v naších silách to splácet.Insolvence jí prošla momentálně má splátkoví kaledáš který splní ve výši 70%za 5 let u soudu jasně řekla že dluhy brala za zády manžela z duvodu že chtěla pomoc kamarádce jak sem psal před tím soud to uznal.
Moje otázka zní když dluhy nejsou součást společného mění manželů mohou tyto dluhy být vymáhány po otci z jeho majetku když je nemovitost v jeho vylučném vlastnictví a ještě sem si u jejich zúžení sjm přečet že spořící učet nabytí po tom zúžení je jeho vylučním majetkem stejně prostředky na něm. Byli jsme s tím u právníka ten nám řekl že se to společného mění netýká ale není si jist s tím vymáháním po insolvenci matka v exekuci nebyla a právník našel že exekuce žádná zahájená nebyla mohou vydat exekuci zvlášt na manžela který odlužněním neprošel jo a smlouvu mají napsanou na notářské komoře. Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud Vaše matka převzala dluhy PŘED uzavřením smlouvy o úpravě manželského majetkového režimu, je dle ust. § 262a občanského soudního řádu možné exekučně postihnout ten majetek, o kterém si manželé ve smlouvě ujednali, že nebude součástí jejich SJM (např. uvedená nemovitost, pohledávka vůči bance). Soudní exekutor totiž v takovém případě k takové smlouvě vůbec nebude přihlížet, tedy bude postupovat, jakoby taková smlouva nikdy uzavřena nebyla a daný majetek bude považovat za součást SJM Vašeho otce a matky.
Totéž platí pro vymáhání té části dluhů, které nebyly uspokojeny Vaší matkou v insolvenčním řízení, tedy i tuto část dluhů by mohli věřitelé vymáhat po Vašem otci (samozřejmě za předpokladu, že budou mít k provedení exekuce exekuční titul, např. rozsudek soudu).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis