Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

maddalena

Vloženo: 16.10.2018
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

W roce 2012 podala jsem navrh na insolvence, v roce 2013 schvalena, pred 2 mesici vec ukoncena pozitivne. Jeden s dluhu to najem u mestskeho bytu na me a pritele. Ja jsem osvobozena, ale priteli ted prisel dopis o uhradu 60 tis jistiny za najem a 250 tis uroky s prodleni. Pocitali jsme ze vsecho bude cca 60-70 tis ale ne 300 tis. Dluhy u mesta po 3 letech take jsou promlcene? nebo kdyz se mesto prihlasilo do me insolvence i priteli prestala bezet lhuta na promlceni? pred schvalenim insolvence pritel pozadal mesto o splatkovy kalendar, ten byl odmitnut, takze takouvou zadost lze povazovat za uznani dluhu? a uznani do dne podani zadosti nebo i po vzniku dalsich nedoplatku? a jak uroky s prodleni, ty se promlcuje po 3 letech i kdyz ta jistina bude povazovana za uznani dluhu? ten dluh je vetsi nez vse co jsem uz splatila, ja platit nemusim ale jsem spolu a 8 let na kraji zivobyti pred insolvenci, pak pred schvaleni a behem. jsem v koncich.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud dluh vznikl společně a nerozdílně Vám i Vašemu příteli (jak naznačujete ve svém dotazu), je věřitel oprávněn požadovat úhradu zbylé části dluhu (té části, kterou jste neuhradila v rámci své insolvence) po Vašem příteli. Vzhledem k tzv. pluralitě dlužníků však běží u každého ze společných dlužníků promlčecí doba samostatně. Pokud tedy věřitel dosud neuplatnil úhradu dluhu vůči Vašemu příteli soudní cestou, je teoreticky možné, že je vůči němu dluh promlčen.
Co se týče úroků z prodlení, jsou tzv. příslušenstvím pohledávky a promlčují se jako celek spolu s jistinou.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis