Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

lze provést exekuci?

Vloženo: 23.04.2017
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den. V roce 2006 jsem si nechal instalovat bezpečnostní vchodové dveře, které jsem z důvodu částečného poškození ihned reklamoval. Po několika urgencích nedošlo k nápravě a dodavatel mi nové dveře nedodal. Stávající dveře stále užívám, avšak jsem je do současné doby nezaplatil. Letos v roce 2017 se ozval dodavatel s tím, že u jejich firmy mám stále nesplacený dluh. Požadoval jsem tedy nové dveře jako při prvotní reklamaci, ale opět se nic nedělo. Dodavatel mi však začal vyhrožovat, že pokud dluh neuhradím, podá na mě návrh na exekuci. Lze v tomto případě exekuci provést? Případně existuje nějaká promlčecí lhůta na reklamaci a jak se v tomto případě bránit a dále postupovat? (Zaplatit?, vrátit dveře?) Děkuji za odpověď, nerad bych se dostal do exekuce.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekuci lze nařídit pouze na základě pravomocného a vykonatelného "exekučního titulu", který bývá nejčastěji rozhodnutí soudu (platební rozkaz, rozsudek).
Dodavatel by Vás tedy nejdříve musel zažalovat na zaplacení dlužné kupní ceny, spor vyhrát, a teprve v okamžiku, kdy byste dluh ve lhůtě určené soudem neuhradil, by mohl podat návrh na nařízení exekuce.
 
Obecná promlčecí doba činí 3 roky ode dne splatnosti pohledávky. Pokud by byl nárok dodavatele posouzen jako právo z Vašeho bezdůvodného obohacení, činí promlčecí doba 10 let ode dne, v němž k bezdůvodnému obohacení došlo (dle předchozího občanského zákoníku).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis