Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

konec pracovní smlouvy a pracovní neschopnost.

Vloženo: 26.08.2014
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den. Jsem v prac. neschopnosti od 18.8.Nyní ji musím přerušit, z důvodu zaplacené dovolené. Neschopnost mám na bolavé rameno a celou levou ruku, což mám z výkonu zaměstnání. 31.8.mi končí prac. poměr. Ráda bych ještě pokračovala v prac. neschopnosti o 1.9. nemám to doléčené, ale také již budu nezaměstnaná. Mám jít na prac. úřad anebo pokračovat v neschopence? Bude mi někdo něco platit neschopnost, když budu bez zaměstnání? Nevím, co mám dělat. Podotýkám, že mám neschopenku, tak po 6 ti letech, nikdy jsem se za neschopnost neschovávala, a poslední byla také za tu ruku. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
z Vašeho dotazu předpokládáme, že jste několik let pracovala u zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy (nejednalo se tedy o zaměstnání malého rozsahu nebo dohodu o provedení práce).  Jestliže nastoupíte 1.9. na nemocenskou, pak jste stále v tzv. ochranné lhůtě, která zaručuje zaměstnanci nemocenské dávky i po ukončení pracovního poměru. Ochranná lhůta trvá 7 kalendářních dnů po skončení pracovního poměru. Od 1.1.2014 začíná nemocenská od 15. dne nemoci, po dobu prvních 14. dnů vyplácejí zaměstnavatelé náhradu mzdy. Náhrada mzdy však náleží jen v době trvání pracovního poměru, takže jestliže nastupujete na nemocenskou až po skončení pracovního poměru, nenáleží Vám náhrada mzdy od zaměstnavatele. Avšak od 15. dne Vám náleží nemocenská, kterou vyplácí příslušná OSSZ. Nárok na nemocenské se uplatňuje u bývalého zaměstnavatele IV. dílem tiskopisu Žádost o nemocenské. Jelikož jste onemocněla v ochranné lhůtě, hradí za Vás pojistné stát. K tomu je ovšem nutné předložit na zdravotní pojišťovnu potvrzení o nemoci (např. neschopenku či potvrzení vystavené příslušnou OSSZ), co nejdříve po ukončení pracovní neschopnosti.
 
Po skončení pracovní neschopnosti se zaregistrujte na pracovním úřadě. Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte v případě, že máte bydliště na území ČR a současně musíte za poslední 2 roky pracovat alespoň 12 měsíců (resp. získat v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců).
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis