Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Komunikace s dluznikem pred zahajeni exekuce

Vloženo: 14.05.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den, chci se zeptat, jake ma veritel, soud, nebo exekutor povinnosti se pokusit me kontaktovat, kdyz nekomu neco dluzim? Minuly tyden jsem na uctu objevil blokaci sumy penez neznameho puvodu. Kdyz jsem kontaktovalo banku s dotazem, o co jde (predpokladal jsem nejakou systemovou chybu, nebyl jsem si vedom, ze bych neco kupoval) mi bylo oznameno, ze jde o exekuci. Po kontaktovani exekutora jsem zjistil, ze ma jit o exekuci dluhu mobilnimu operatorovi z roku 2009. Chci se tedy zeptat; je normalni, ze me nikdo za celych 9 let nekontaktoval, ze nekomu neco dluzim? Od roku 2010 jsem nejaky cas bydlel v zahranici, jiz 3 roky ale ziji zpatky v CR, mam tady nahlaseny pobyt, mobilni pausal od jineho operatora, dva ucty v bance vcetne uveru, zamestnani na plny uvazek, me trvale bydliste se za cely cas nezmenilo, na letisti se pravidelne identifikuji pasem nebo obcankou, email pouzivam porad stejny, jednoduse receno, kdyby nekdo chtel, dokaze me bez problemu kontaktovat. Presto ale cela exekuce probehla doslova v tajnosti a kdybych mel zrovna na uctu dostatek penez (blokace se na nem zjevila par dnu pred vyplatou) tak mi z uctu proste zmizi par tisic aniz bych vedel kam. Jak ma clovek spolupracovat na splaceni dluhu aby se vyhnul zbytecnym nakladum na exekuci, kdyz ho o spolupraci nikdo nepozada?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
existence exekučního řízení znamená, že byl v minulosti vydáno (např. soudem nebo Českým telekomunikačním úřadem) rozhodnutí, na základě kterého jste povinen telekomunikační společnosti uhradit dluh za poskytnutí telekomunikačních služeb a toto rozhodnutí nabylo právní moci a vykonatelnosti.
 
Obecně platí, že orgány veřejné správy jsou povinny zasílat účastníkům řízení veškeré listiny na adresu účastníků uvedenou v centrální evidenci obyvatel, neuvede-li účastník řízení adresu jinou a nepožádá o doručování na takovou adresu. Není-li účastník zastižen poštovním doručovatelem, jsou písemnosti uloženy na poště k vyzvednutí. Jde pak k tíži účastníka řízení, pokud si písemnost uloženou na poště nevyzvedne.
 
Věřitel není povinen dlužníka předem upozornit, že proti němu podá návrh na nařízení exekuce. Pouze exekutor je po zahájení exekučního řízení povinen zaslat exekučnímu dlužníkovi na jeho adresu trvalého pobytu vyrozumění o zahájení exekuce a výzvu k dobrovolnému splnění.
 
Doporučujeme Vám co nejdříve nahlédnout do exekučního spisu, ze kterého zjistíte veškeré potřebné informace.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis