Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Kolik "stoji"exekutor?

Vloženo: 09.07.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den, dva roky zpet jsme u soudu resili spor s jistou pani,ktera nas okradla o 15.000Kc. Vyresilo se to podminkou na 4roky,prikazem zaplatit 15.000kc a konec. Od te doby s pani nelze komunikovat. Na stare adrese nebydli a nam bylo doporuceno na probacnim poslat na ni exekutora. S varovanim,ze pokud pani bude na mizine,naklady rizeni zaplatime my. Kolik to muze stat? Nevime jak mame postupovat a jak se mame dopracovat aby nam bylo vraceno co nam patri. Dekuji moc za odpoved!

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle exekučního řádu platí, že náklady exekuce hradí exekutorovi povinný (§ 87 EŘ).
 
V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný. Pro případ zastavení exekuce pro nemajetnost povinného si může oprávněný s exekutorem předem sjednat výši účelně vynaložených výdajů (§ 89 EŘ).
Uvedená povinnost oprávněného uhradit exekutorovi náklady však neznamená, že oprávněný bude takové náklady hradit v každém případě. Dle judikatury Ústavního soudu by je hradil jen tehdy, pokud by na jeho straně byla určitá míra procesního zavinění na zastavení exekuce (typicky v případě, že oprávněný dlouho vyčkával s podáním návrhu na zahájení exekuce tak dlouho, že povinný se stihl svého majetku zbavit a v době podání exekučního návrhu neměl ničeho). Dle názoru soudů je to exekutor a nikoliv oprávněný, kdo nese podnikatelské riziko spojené s prováděním exekucí, tedy riziko, že nebude na povinném vymožena žádná částka ani náklady exekuce.
 
Sazby odměny a hotových výdajů exekučního řízení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 330/2001 Sb., text vyhlášky např. zde https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-330.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis