Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Jak se mám bránit proti exekuci

Vloženo: 01.08.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, 23.7.2013 mi byla doručena výzva soudního exekutora, před touto výzvou jsem nedostala žádnou jinou výzvu k zaplacení pohledávky ve výši 2.000,- Kč. Ihned jsem se pokoušela pana soudního exekutora telefonicky kontaktovat, ale hovořila jsem pouze s jeho sekretářkou a na její radu jsem 24.7.2014 poslala email, kde jsem popsala tuto záležitost a také to, že nemám z čeho vymáhanou částu 2 tis. + 7865,-Kč náklady exekutora uhradit, jelikož jsem v ID, nemajetná a po zaplacení nájmu (díky příspěvku na bydlení) mi zůstává na obživu 950 Kč. Jelikož jsem nedostala žádnou odpověď, včera t.j.31. 7.2013 jsem opět telefonovala, ale opět jsem hovořila se sekretářkou, která mi sdělila, že email předá panu exekutorovi. Nevím jak mám dál postupovat a co udělat, abych si ještě nepřitížila, protože čas běží a nic se "neděje". Snažně Vás prosím o radu jak mám postupovat, co mám dělat, jsem z toho psychicky zdeptaná. Předem Vám děkuji za odpověď a radu. S pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
od ledna 2013 má exekutor povinnosti zaslat vyrozumění o zahájení exekuce společně s výzvou k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti. Lhůta k dobrovolnému splnění povinnosti je pak 30 dní. Pokud bude v této lhůtě částka uhrazena, vzniká dlužníkovi (tj. Vám) nárok na snížené náklady exekuce. Tyto náklady jsou uvedeny ve výzvě a je nutné je uhradit společně, tj. i s vymáhaným nárokem. Nepostačuje tedy pouhá úhrada samotné dlužné částky, ale i její veškeré příslušenství, tedy i případné snížené náklady exekuce a náklady oprávněného. Pokud není ve Vašich silách uhradit celou částku v uvedené lhůtě, kontaktujte exekutorský úřad s návrhem splátkového kalendáře.
S pozdravem,
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis