Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Jak se bránit proti exekuci příbuzného?

Vloženo: 31.08.2014
Kategorie: 
Nezákonný nátlak, nezákonné jednání exekutora
Obecné dotazy k exekucím
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den, Bydlíme v rodinném domě o třech bytech. Majitelem je můj otec. V jednom bytě bydlí on, v druhém já a ve třetím můj bratr, který má exekuce. Exekutoři nám vyhrožují, že i když máme na dveřích jmenovky, můžou vniknout i k nám do bytu. I když je jasné že dlužník bydlí v jiném bytě. Mají na to exekutoři právo? Jak se můžeme bránit? Děkuji mnohokrát

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud mají Vaše byty samostatné vchody či jsou zřetelně stavebně odděleny (každý má vlastní vstupní dveře), pak se domníváme, že exekutor nemá důvod k tomu, aby do Vašeho bytu vstoupil. Je sice pravdou, že exekutor může vstoupit do místností či bytu, o nichž se domnívá, že v nich má dlužník majetek, avšak takový důvod není dán pouze tím, že se jedná o příbuzného bydlícího ve stejném domě. Exekutor by měl mít nějaký jiný prokazatelný důvod domnívat se, že se v bytě nachází majetek dlužníka a že tedy má právo do ostatních bytů v domě vstoupit.
 
Proto pokud by se tak stalo, máte právo podat stížnost na postup exekutora a zároveň podejte návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Dále pokud by Vám jednáním exekutora či jeho zaměstnance vznikla škoda, máte právo na její náhradu. Více informací k výše vyjmenovaných možnostem si můžete přečíst v našem článku: http://www.iure.org/14/89/obrana-proti-exekucim-aneb-jake-jsou-moznosti-kdyz-se-u-dveri-objevi-exekutor
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis