Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

jak s dluhama

Vloženo: 07.01.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den chtěl bych poradit jak se dostat z kruhu který nemohu překročit.Před rokem a půl jsem si vzal dceru do vlastní péče a tím jsem musel změnit zaměstnání.Jak to tak bývá praci jsem nemohl sehnat tak jsem si vzal úvěr od jedné společnosti abych mohl začít nový druh podnikání a nebyl na úřadu práce.Jelikož má ekonomická rozvaha kterou jsem dlouho zvažoval nepočitala s některými fakty dostal jsem se do platební neschopnosti a tím pádem i do kola exekuce. Z úvěru 250000KČ mi narostl dluh na 800000KČ a stále roste.Domluva s věřitelem není žádná.Poraďíte mi prosím co mám dělat?

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
ve Vašem případě doporučujeme poradit se s advokátem, který prověří text úvěrové smlouvy, zda v ní nejsou některá nezákonná ustanovení (např. nepřiměřeně vysoká smluvní pokuta apod.) a zda má tedy věřitel nárok na všechny jím požadované sumy, případně zda by nebylo možné nějaké jiné řešení, může se také pokusit kontaktovat věřitele s žádostí o splátkový kalendář či částečné snížení dluhu. Pokud by věřitel nereagoval ani na výzvu advokáta, pomůže Vám zvolit jiný vhodný postup (např. zahájení insolvenčního řízení, složení částky do soudní úschovy apod.).
 
Pokud se Vám nepodaří poradit se s advokátem, je vhodné opětovně písemně kontaktovat věřitele a veškerou písemnou korespondenci si uschovat pro případné soudní řízení, v němž můžete soud taktéž požádat o splátkový kalendář či alespoň určení delší lhůty splatnosti v rozsudku. Pokoušejte se průběžně částku splácet, i když třeba v nižší výši než je předepsaná splátka, čímž se bude dluh a s ním spojené náklady, průběžně snižovat. Pokud máte více dluhů, zvažte zahájení insolvenčního řízení (tzv. osobní bankrot), více o této možnosti si můžete přečíst na např. na tomto odkaze http://www.insolvencni-zakon.justice.cz/obecne-informace/oddluzeni.html .  Případně se pokuste získat větší obnos pro splacení prodejem nemovitých či movitých věcí, máte-li tuto možnost.
 
U zahájených exekucí prověřte, zda by nebylo možné jejich sloučení (více informací naleznete v poradně v našich odpovědích na toto téma), čímž by došlo alespoň ke snížení nákladů exekuce.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis