Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuční srážka ze mzdy ve vztahu k možnosti zaplatit si měsíčně ubytování

Vloženo: 13.07.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Vážená právní poradno,dlouhodobě se potýkám se závažnými sociálněprávními problémy z větší míry pramenící z exekucí se kterými si neví rady. Asi největší starost mi dělá to, co mám udělat pro to aby mi po exekučních srážkách zbyly peníze na stravu a bydlení

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
Váš dotaz je bohužel velmi obecný a můžeme proto odpovědět taktéž pouze v obecné rovině. V prvém případě Vám však doporučujeme osobně navštívit některou z občanských poraden, které se zabývají pomocí lidem v obdobné situaci, v jaké se nacházíte a kde budete moci probrat všechny konkrétní okolnosti.
 
Předně můžete zvážit možnost podat na soud návrh na oddlužení, za předpokladu, že splňujete zákonné podmínky. Prohlášení úpadku a rozhodnutí o oddlužení by Vám mohlo pomoci od dalšího narůstání dluhů stanovením přesného splátkového kalendáře a zejména osvobozením od části dluhů, ke kterému ze zákona při splnění oddlužení dochází. Pro zjištění konkrétních podmínek a informací pro oddlužení doporučujeme přečíst si naše předchozí odpovědi na dotazy z této oblasti, např. http://www.iure.org/14/89/poradna/zastaveni-exekuci-pro-nemajetnost
 
Dále máte možnost požádat soud o sloučení exekucí, čímž by došlo ke snížení nákladů na vedení více exekučních řízení. O této možnosti si můžete více přečíst v rámci naší poradny v dotazech týkajících se této problematiky, např. http://www.iure.org/14/89/poradna/kj-slouceni-exekuci
 
Můžete se taktéž pokusit kontaktovat přímo věřitele a požádat o umožnění splátkového kalendáře a případně i odpuštění části dluhu (např. úroku z prodlení). Na našich stránkách naleznete vzor žádosti.
 
Dále požádejte na Úřadu práce o příspěvky pro lidi v hmotné nouzi, jestliže splňujete podmínky pro poskytnutí některé z dávek.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis