Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuční příkaz prodej nemovitosti - exekuce už je ale zaplacena

Vloženo: 20.03.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, potřebovala bych radu. Moje mamka dostala exekuci…Jako první přišel dopis o dobrovolném splnění, tedy zaplacení do 30dnů. Jistina tohoto dluhu cca 3.000,– byla přímo splacena věřiteli před dvěma měsíci, tedy před postoupením k exekuci, náklady na exekura cca 4.000,–, ty jsme poslali hned druhý den od obdržení dobrovolného splnění. Týden na to přišel exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Samozřejmě máme záznam v katastru, ale s tím jsem počítala. Spíš teď potřebuji poradit jak dál. Vím, že je vše zaplaceno, ale nejsem si jistá, co to znamená. Volali jsme exekutorovi a ten řekl, že vidí, že částky jsme uhradili a zavolejte si v pátek. Mám strach, aby se do pátku něco nestalo, třeba mi exekutor nezaklepal na dveře. Myslím, že teď je povinnost exekutora zahájit ukončení exekuce a pak obeslat všechny, že je exekuce ukončena, je to tak? Děkuji za radu Michaela

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud byla exekucí vymáhaná částka (jistina + náklady exekuce) plně uhrazena, není samozřejmě možné, aby exekutor provedl exekuci některým ze způsobů provedení exekuce (např. prodejem movitých věcí nacházejících se v bytě / domě Vaší maminky), takový postup by byl nezákonným porušením jeho povinností.
 
Ve svém dotazu uvádíte, že byl dluh vůči věřiteli uhrazen několik měsíců před "postoupením k exekuci".
 
Pokud byl dluh uhrazen přede dnem, v němž věřitel podal k exekutorovi návrh na nařízení exekuce, pak byl návrh na nařízení exekuce podán věřitelem neoprávněně a exekuce by z takového důvodu měla být zastavena. Dlužník, který de facto v okamžiku podání návrhu na nařízení exekuce již není dlužníkem, pak není povinen hradit náklady exekuce, které jsou představovány zejména odměnou exekutora. 
Splňujete-li dané podmínky, doporučujeme Vám podat návrh na zastavení exekuce z důvodu, že závazek byl věřiteli plně uhrazen před podáním návrhu na zahájení exekuce. Své tvrzení doložte, nejlépe výpisem z účtu. Náklady exekuce, které jste následně dobrovolně exekutorovi uhradili, musí pak být Vaší mamince exekutorem vráceny.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis