Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce z důchodu

Vloženo: 13.10.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, přítel pobírá předčasný důchod a má exekuční srážky. Uplatňuje si syna jako vyživovanou osobu. Výplatní termín má 12. v měsíci. V září měl doložit potvrzení o studiu syna, což udělal cca 13.9. ČSSZ mu i přesto strhla částku za vyživovanou osobu v důchodu vyplaceném 12.9. a dokonce i 12.10.2017. Dle našeho názoru jednali protiprávně, jelikož potvrzení o studiu doložil, a oni měli do té doby pouze pozastavit tu část z důchodu a po doložení potvrzení mu ji opět uvolnit. Na infolince ČSSZ nám ovšem bylo sděleno, že stržené exekuce už byly za oba měsíce odeslány oprávněným a že mi již nic nevrátí. Chceme se bránit soudní cestou. Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
je-li proti Vašemu příteli vedena exekuce, zasílá ČSSZ stržené částky exekutorovi, nikoliv přímo oprávněnému. Doporučujeme proto se obrátit přímo na osobu exekutora a doložit mu příslušnými doklady nárok Vašeho přítele na nezabavitelnou částku na vyživovanou osobu. Pokud by exekutor odmítl se danou záležitostí zabývat, nebo by ji posoudil nesprávně, obraťte se přímo na exekuční soud se žádostí o přezkoumání postupu exekutora.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis