Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce - Výzva exekutora k dobrovolné úhradě

Vloženo: 26.07.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je povinnost exekutora zaslat výzvu k dobrovolné úhradě s 30 denní lhůtou či nikoliv? Pokud výzva nebyla zaslána, mohu to požadovat po exekutorovi nebo jak nejlépe postupovat v tomto případě? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ano, exekutor je povinen zaslat povinnému písemnou výzvu k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti a dát mu k tomu zákonnou lhůtu 30  dnů. Bez této výzvy nemůže exekutor začít provádět exekuci, tedy reálně postihnout majetek povinného (pozor: exekutor je oprávněn během uvedené lhůty vydávat exekuční příkazy, pokud tak učiní např. vůči účtu povinného, dojde k blokaci účtu ze strany banky, ačkoliv prostředky na účtu nebudou exekutorovi zaslány).
 
Doporučujeme nahlédnout do exekučního spisu, zda nebyla Výzva zaslána povinnému na jinou adresu než na adresu jeho skutečného pobytu. V mnoha případech se totiž stává, že exekutor (správně) zašle výzvu na adresu trvalého pobytu povinného uvedenou v Evidenci obyvatel, ačkoliv se povinný nachází na adrese jiné, která však není v Evidenci obyvatel uvedena jako adresa doručovací. V takových případech samozřejmě povinný Výzvu neobdrží, což však jde k jeho tíži.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis