Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce výsluhy

Vloženo: 08.04.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Exekutor mi obstavil účet na který mi chodí tzv.výslužné od ministerstva vnitra.Zůstal jsem absolutně bez prostředků, úřad práce mě neveme do evidence, na socialce mi sdělili, že mi nemohou pomoci. Jak mám postupovat? Mohu jít a zrušit účet? Děkuji za radu

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
účet zrušit nemůžete, neboť dle ust. § 304 odst. 3 občanského soudního řádu (o.s.ř.) ztrácíte okamžikem, kdy je peněžnímu ústavu doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, právo vybrat peněžní prostředky z účtu, použít tyto prostředky k platbám nebo s nimi jinak nakládat, a to do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství.
Dle ust. § 304b odst. 1 o.s.ř. se však zákaz uvedený v § 304 odst. 3 nevztahuje na peněžní prostředky do výše dvojnásobku životního minima. Takové peněžní prostředky Vám peněžní ústav vyplatí na Vaši žádost nejvýše jednou. O tom jste měl být poučen při nařízení exekuce.
Aktuální přehled částek životního minima naleznete na webových stránkách MPSV http://www.mpsv.cz/cs/11852
Mohl by jste rovněž požádat plátce výsluhového příspěvku, aby Vám příspěvek vyplácel např. v hotovosti.
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis