Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce výsluhové renty

Vloženo: 19.06.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, ráda bych Vás touto cestou požádala o pomoc. Bývalý manžel je od 1.3.2015 nezaměstnaný, nemá nárok na podporu z důvodu výsluhové renty od MV. Na tu je uvalena exekuce v plné výši. Požádalo se o částečné zastavení exekuce, bez úspěchu. To znamená, že od1.3.2015 je absolutně bez jakéhokoliv příjmu a financí. Kam se obrátit, kdo pomůže. Nebo takto u nás vznikají asi bezdomovci, že?? Každý má svou pravdu, ale asi to není úplně správně, že?? Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve svém dotazu neuvádíte, jakým exekučním způsobem je výsluha Vašeho bývalého manžela postižena.
 
Dochází-li  k exekučnímu postižení výsluhy přímo u jejího plátce (MV) "srážkami ze mzdy", nesmí být z výsluhy povinnému sražena tzv. "nezabavitelná částka".
Nezabavitelná částka se stanoví jako 2/3 součtu
- částky životního minima jednotlivce (3.410,- Kč)
- částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel, a to bez ohledu na to, v jaké obci skutečně povinný zaměstnanec žije (5.767,- Kč),
 
Základní nezabavitelná částka na povinného tak činí 6.118,- Kč. 

Nezabavitelná částka na vyživovanou osobu se stanoví jako ¼ z nezabavitelné částky na povinného a činí tak 1.529,50 Kč.
 
Celková výše nezabavitelné částky se stanoví jako součet nezabavitelné částky na povinného a všech nezabavitelných částek na vyživované osoby
 
Je-li však výsluha zasílána MV na bankovní účet povinného a teprve až tento účet je postižen exekucí, nemá povinný na nezabavitelnou částku nárok a exekucí budou postiženy veškeré finanční prostředky, které na účet dorazí (samozřejmě pouze do výše vymáhaného dluhu).
V takovém případě by bylo vhodné požádat MV, aby výsluhu vyplácela povinnému jiným způsobem než zasíláním na exekucí postižený účet. 

 
Tým Iure 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis