Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce účet manželky

Vloženo: 14.11.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující problém: Je na mne uvalena exekuce a současně zablokován účet mé manželky. Z toho co jsem na internetu přečetl jsem pochopil, že exekutor má "právo" na polovinu peněz, které na daném účtu jsou (tedy na hypotetickou 1/2 SJM). Nicméně blokace na účtu je na plnou částku exekuce, kde je tedy pravda? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
i my zastáváme názor, že bankovní účet Vaší manželky může být ve smyslu ust. § 732 občanského zákoníku exekučně postihnut jen do výše, která by Vám z jejího účtu připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové hypotetické "zrušení" a " vypořádání" SJM by měl hypoteticky provést v rámci exekučního řízení exekutor, který pak matematickým výpočtem dospěje k částce, na kterou byste měl z účtu Vaší manželky nárok, jinými slovy, zjistil by tak částku, kterou by bylo možné z účtu Vaší manželky reálně exekučně strhnout.
Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání SJM jedna polovina společného jmění (např. stavu na účtu), teoreticky by tedy mohl exekutor postihnout polovinu prostředků nacházejících se na účtu.
 
Exekuce jako celek je vedena k vymožení celého Vašeho dluhu. Exekutor při vydávání exekučních příkazů musí do takového příkazu uvést celou částku k jejíž vymožení byla exekuce nařízena a která je vymáhána. Proto je účet blokován na celou částku dluhu, neboť i v exekučním příkazu doručeném bance je uvedena celá částka dluhu. Nicméně exekutor se musí vypořádat se shora uvedeným rámcem možného postihu účtu Vaší manželky, tedy např. pokud bude z jejího účtu stržena vyšší částka než by měla, bude exekutor povinen příslušnou částku vrátit. 
 
Doporučujeme Vám kontaktovat exekutora, nejlépe písemně, upozornit jej na zákonný limit možné exekuce na účet Vaší manželky a v případě jeho excesu při provádění exekuce žádat o vrácení neprávem stržené částky.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis