Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce a rozvod

Vloženo: 02.08.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, prosím o řadu. Jsem vdaná. Chci se rozvést, ale manžel nesouhlasí. Dříve, než jsem stihla podat návrh na rozvod, mi přišel exekuční příkaz. Na nemovitost i na bankovní účet. Problém je ten, že nevím, zda mohu podat i tak návrh na rozvod manželství. Dum, kterého se to týká je ve vlastnictví více členů rodiny. Matka s bratrem mají každý 1/4 já mám také jednu ve výhradním vlastnictví a jednu v SJM z důvodu hypotéky. Ta byla vzata pro vyplacení sestry. Ta si s rodinou koupila dům v jiném městě. Hypotéku platí manžel sám. Nechce mi ovšem sdělit, zda jsem ve smlouvě vedena jako spoludlužník, což je v případě rozvodu důležité. Svůj podíl chci přepsat na dceru, kterou by měl v péči manžel po rozvodu. Má situace je taková, že bych v dané situaci a dohledné době nebyla schopna poskytnout dceři plnohodnotné zázemí. Exekuce proti mě vedená způsobila, že nemohu dostat ostatním závazkům. Není z čeho platit. Chtě nechtě budu muset zažádat o insolvenci a oddlužení, ale společně oddlužení nepřichází v úvahu. Manžel s ním nesouhlasí. Praktický nemá důvod, hypotéku platí. Prosím, mám vůbec nějakou možnost nebo šanci tuto situaci vyřešit? Úroky exekutora rostou, i když z mé mzdy zaměstnavatel určitou částku strhává každý měsíc. Netuším, kde mám začít a jak. Dále nechci setrvávat v manželství a zbytek rodiny nebude souhlasit s prodejem nemovitosti. Je to to jediné co mají. Velice děkuji za odpověď. S pozdravem.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
existence exekučního řízení proti některému z manželů není na překážku vlastnímu rozvodu manželství. V rozvodovém řízení se neřeší majetek a dluhy manželů, k tomu slouží případně samostatné řízení o vypořádání společného jmění (je-li takové řízení iniciováno některým z manželů). Návrh na rozvod tedy můžete podat, a to i navzdory nesouhlasu manžela.
 
O oddlužení můžete požádat i sama, podpis (souhlas) Vašeho manžela se nevyžaduje.

 
Jestliže jste se provedením exekuce bez své viny ocitla přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon exekuce mohl mít pro Vás nebo pro příslušníky Vaší rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen, můžete písemně požádat exekutora / exekuční soud o odklad exekuce.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis