Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce proti manželce povinného

Vloženo: 16.09.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

JEDNÁ SE O EXEKUCI VŮČI MÉ NYNĚJŠÍ MANŽELCE. NEPOPÍRÁM, ŽE MÁM DLUHY, ALE TY VZNIKLY DLOUHO PŘED TÍM, NEŽ JSEM POZNAL MOU NYNĚJŠÍ ŽENU. MEZITÍM JSEM SE ROZVEDL A DLUHY VZNIKLY JEŠTĚ ZA TRVÁNÍ BÝVALÉHO MANŽELSTVÍ. NYNÍ EXEKUTOR OBSTAVIL ÚČTY MOJÍ NYNĚJŠÍ MANŽELKY A HROZÍ EXEKUCÍ I OSTATNÍHO MAJETKU. PROSÍM O RADU, JAK JI POMOCI. DLUHY PLATÍM SRÁŽKAMI ZE MZDY.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pro dluhy, které vznikly jednomu z manželů před uzavřením manželství, je ze zákona možné postihnout bankovní účet stávajícího manžela dlužníka, nikoliv však jeho mzdu, natož jeho výlučný majetek.
 
Peníze na účtu je pak možné postihnout jen do výše, která by Vaší osobě z účtu Vaší manželky připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové "hypotetické" zrušení a vypořádání společného jmění by měl provést exekutor, který matematickým výpočtem dojde k částce, na kterou by jste Vy osobně měl z účtu Vaší manželky nárok a kterou je tedy možné z účtu Vaší manželky exekučně strhnout. Obecně pak platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání společného jmění jedna polovina společného jmění.
 
Nejlépe své manželce samozřejmě pomůžete tím, když exekucí vymáhaný dluh celý co nejdříve uhradíte.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis