Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce před manželstvím

Vloženo: 20.05.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, přítel má exekuce, které teď bude řešit insolvencí. Za měsíc se bereme.. Můžou mi sáhnout i na mé peníze na účtu, kam chodí o přítelova výplata? Děkuji za odpovědi

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dokud s přítelem manželství neuzavřete, Váš účet nelze postihnout exekucí k vymožení výlučného dluhu Vašeho přítele.
 
Jakmile však manželství uzavřete, bude možné exekučně postihnout Váš bankovní účet i pro dluh, který Váš přítel/manžel převzal ještě před vznikem manželství. 
Váš účet však dle ust. § 732 OZ bude moci exekutor postihnout jen do výše, která by Vašemu manželovi z Vašeho účtu připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové hypotetické "zrušení" a " vypořádání" SJM by hypoteticky provedl exekutor, který by matematickým výpočtem došel k částce, na kterou by Váš manžel měl z Vašeho účtu nárok, tedy by došel k částce, kterou by bylo možné z Vašeho účtu reálně exekučně strhnout. Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání SJM jedna polovina společného jmění (např. stavu na účtu), teoreticky by tedy mohl exekutor postihnout polovinu prostředků nacházejících se Vašem účtu.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis