Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce-pojistka z pracovního úrazu

Vloženo: 12.06.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, jsem zaměstnanec neziskové organizace a chci se zeptat, zda exekutorovi patří částka, kterou klient dostal v rámci vyplacení pojistky z pracovního úrazu? A zda je v pořádku, když mzdová účetní to exekutorovi pošle přímo ona, bez dohody s klientem? Neměla to poslat na účet klientovi? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
na úvod je třeba vysvětlení, jaké druhy náhrad je povinen zaměstnavatel uhradit, pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz. Těmito náhradami jsou:
 
a) náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (hrazeno zaměstnanci)
b) náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti  (hrazeno zaměstnanci),
c) náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění (zaměstnanci vyplacena jednorázově),
d) účelně vynaložené náklady spojené s léčením (hrazeny tomu, kdo náklady skutečně vynaložil),
e) náhrada věcné škody (hrazeno zaměstnanci).
 
Je-li proti zaměstnanci vedena exekuce "srážkami ze mzdy", je exekuována nejen mzda, ale i "jiné příjmy". Výslovný seznam těchto "jiných příjmů" je uveden v ust. § 299 občanského soudního řádu a patří mezi ně pouze náhrady uvedené shora pod písm. a) a b), nikoliv však náhrady uvedené pod písmeny c) až e).
 
Jakmile je zaměstnavateli doručen od exekutora přílušný exekuční příkaz za účelem provedení srážek ze mzdy, a tento exekuční příkaz nabude právní moci, je zaměstnavatel povinen tyto srážky provést a sražené částky zaslat exekutorovi, Žádný souhlas zaměstnance není vyžadován.
 
Pokud Vám byla exekučně stržena částka, která být stržena neměla (např. část "bolestného", viz náhrada pod písm. c) shora), požádejte exekutora o vrácení takové nezákonně sražené částky.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis