Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce na výživné, jehož výše je v soudním řízení

Vloženo: 01.06.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnou obranu a postup exekutora v následující situaci: Manžel je rozvedený a s bývalou manželkou má 3 děti (11,8 a s nejmenším byla do března 2015 na rodičovské dovolené). Bývalá manželka má v tuto chvíli příjem z ÚP, práci hledá – z původního zaměstnání dala výpověď. Výživné bylo v době, kdy jsme byli na úrovni partnerů nastaveno na 33% mzdy tj. 24tis./měs. Manžel v zaměstnání skončil výpovědí pro nadbytečnost, narodily se nám dvojčata, jsem na mateřské dovolené a vzali jsme se. Manžel začal podnikat a příjem podle skutečných nákladů je nyní 50tis.a 24tis. výživného pro nás znamená, že nejsme schopni od ledna 2015 ani poplatit běžné náklady domácnosti. Hned v lednu 2015 jsme žádali s daňovým přiznáním soud o snížení výživného. První sezení bylo v květnu a bez výsledku odročeno na červenec. Manžel má problém se zakázkami. Letošní příjmy jsou pod úrovní nákladů s podnikáním související, tj. na pokrytí mandatorních i provozních měsíčních výdajů si půjčujeme. Na výživné jsem si v lednu půjčili 100tis., které jsou pryč a nyní jsme prvně zaplatili (místo 24tis.) 10tis.Kč. Bývalá manželka nás informovala, že podává návrh na exekuci. Jak se bránit proti jejímu návrhu a co dělat, kdyby exekutor přišel k nám domu nebo zablokoval naše účty? A dostaneme případně naše zabavené, zaplacené peníze zpět, když soud nakonec někdy v budoucnu rozhodne, že máme platit třeba těch 10tis. (nebo třeba 15tis.)? Moc Vám děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
bude-li exekuční řízení skutečně zahájeno, můžete u soudního exekutora požádat o tzv. odklad exekuce. Na návrh může exekutor nebo soud odložit provedení exekuce, jestliže se povinný ocitl bez své viny přechodně v takovém postavení, že by neprodlená exekuce mohla mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen. Návrh je nutné podat u exekutora, který exekuci provádí. Pokud takový návrh není svévolným nebo zřejmě bezúspěšným uplatňováním práva, nesmí exekutor po dobu do rozhodnutí o takovém návrhu činit žádné úkony směřující k provedení exekuce.

Jde tak o dočasný odklad, kterým se má zabránit katastrofálním důsledkům exekuce, jež by exekuce při neprodleném provedení měla a to pouze z důvodu, že se povinný dostal bez vlastní viny do nepříznivé finanční situace.
 
Pokud soud pravomocně sníží výživné, již zaplacené nebo exekucí vymožené výživné se ze zákona nevrací. Snížení výživného tedy platí pouze "do budoucna".
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis