Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

EXEKUCE NA PŘÍJEZDOVOU CESTU K BYTOVÉMU DOMU

Vloženo: 05.01.2015
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Vážení, s přítelem jsme se rozhodli si zakoupit byt v OV ve Vestci u Prahy. Zjistili jsme však, že je uvalena exekuce na příjezdovou cestu k bytovému domu, ve kterém se jmenovaný byt nachází. Samozřejmě nás to znepokojilo, proto se obracíme s dotazem, zdali tato skutečnost může mít nějaký vliv na zakoupení nemovitosti, případně mohla by tato skutečnost omezovat naše vlastnictví atp. Děkuji předem pochopení a za Vaši odpověď

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
exekuce na příjezdovou cestu k domu může mít negativní vliv na bezrpoblémové a spokojené užívání bytu a zejména vyvolat případné spory s novým majitelem cesty, dojde-li k jejímu prodeji v exekuci. Pro přesné posouzení a závěry bychom však museli znát více konkrétních informací.  Rozhodujícím faktorem je, zda je ve prospěch pozemku pod domem zřízeno věcné břemeno jízdy a chůze. V takovém případě by prodej v exekuci zase takový vliv mít neměl, neboť i nový majitel by musel respektovat, že všichni spolumajitelé domu a pozemku mohou cestu využívat.
 
Pokud by tomu tak nebylo, pak je otázkou, zda nedošlo k vydržení práva cesty a tedy majitelé by cestu využívat mohli, vliv má také skutečnost, zda je možnost dostat se k domu jinou cestou apod. Tyto informace však budou mít zajisté ostatní majitelé bytů, pokud v domě existuje SVJ, pak se zeptejte předsedy výboru SVJ, jaká je aktuální situace a její řešení (případně je povinna Vám tyto informace zjistit realitní kancelář, v případě, že prodej bytu zprostředkovává).
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis