Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce na plat manželky

Vloženo: 21.11.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, exekutor mi zabavil celou výplatu protože manžel dlužì na zdravotnìm pojištěnì 260 tisìc ještě z doby, kdy jsme nebyli manželè. Při tel.kontaktu mi sdělil,že jsem si ho neměla brát. Můj plat je 15 tisìc, manžel je bez práce, děkuji za radu, s pozdravem Č. Nemám již žádnou vyživovacì povinnost.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekuční postih bankovního účtu manželky povinného pro dluh, který povinnému vznikl před uzavřením manželství, je v souladu jak s občanským zákoníkem, tak občanským soudním řádem.
 
Váš účet však může exekutor postihnout dle ust. § 732 občanského zákoníku jen do výše, která by Vašemu manželovi z Vašeho účtu připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové hypotetické "zrušení" a " vypořádání" SJM by hypoteticky provedl exekutor, který by matematickým výpočtem došel k částce, na kterou by Váš manžel měl z Vašeho účtu nárok, tedy by došel k částce, kterou by bylo možné z Vašeho účtu reálně exekučně strhnout. Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání SJM jedna polovina společného jmění (např. stavu na účtu), teoreticky by tedy mohl exekutor postihnout polovinu prostředků nacházejících se Vašem účtu.
 
Pokud došlo k postižení prostředků na Vašem účtu ve vyšší míře než zákonem připuštěné, požádejte písemně exekutora o vrácení příslušné částky, a to právě s odkazem na uvedené ustanovení občanského zákoníku.

 
Pokud exekutor nebude na Vaši žádost reagovat, můžete si na jeho nečinnost stěžovat např. u předsedy soudu, který exekutora pověřil provedením exekuce proti Vašemu manželovi.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis