Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce na plat manžela

Vloženo: 12.04.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. je možné, že dostane exekuci na plat provotne manzel dlužníka? a ještě k tomu aniž by byl o tom informován on a i dlužník dopředu? manzel dluznika to zjistil od své účetní, protože se znají. Výhodou je, že měl čerstvě po výplatě, tudíž mu to bude strženo až od příštího měsíce. nechápu to, protože dlužník plat má, proč se do toho plete účet manžela. I na dlužníkův účet nakonec dorazila exekuce. Částka byla dokonce už stržena, tak jak je možné, že mají v exekuci účty oba dva? a obou se budou strhávat částky? nemělo by to jít pouze a jen dlužníkovi z účtu, tak dlouho, dokud se to nezaplatí a až třeba nemá, tak teprve možná manžel? a je to vůbec možné šáhnout na peníze manžela bez jeho vědomí? jak se to dá prosím ohlídat? moc děkuji za odbornou pomoc!!!

Text odpovědi: 

Dobrý den,
jde-li o dluh, který vznikl manželům za trvání manželství, nebo o dluh, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů, lze pro vydobytí takového dluhu postihnout majetek patřící do společného jmění manželů.
Mzda manžela - "nedlužníka" náleží do společného jmění manželů a může být tedy postižena exekucí.
Způsob provedení exekuce určuje exekutor, který vydá exekuční příkaz ohledně majetku, který má být exekucí postižen.  Exekuční příkaz exekutor doručí oprávněnému, povinnému (tedy dlužníkovi) a plátci mzdy. Exekutor doručuje povinnému většinou na adresu uvedenou v centrální evidenci obyvatel, je tedy zapotřebí, aby si povinný na takové adrese poštu přebíral, nepřevzetí pošty by šlo v takovém případě k tíži povinného. 
Plátce mzdy přestane provádět srážky, jakmile je pohledávka oprávněného uspokojena.
Byla-li celá dlužná částka exekucí vymožena u jednoho plátce mzdy, je exekutor povinen urychleně provést úkony směřující k tomu, aby již nebyla exekucí postižena mzda u druhého plátce mzdy. Dojde-li v mezidobí u druhého plátce mzdy k další srážce, vrátí ji následně exekutor povinnému.

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis