Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce na plat

Vloženo: 10.11.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, mám exekuci 21 000kc, jsem s dítětem, nejsem vdaná, ziji u přítele. Můj měsíční příjem ze zaměstnání je do 10000 Kč, poprvé mi stáhly všechno a i podruhé nemám na účtě nic...nemám z čeho žít, bydlet a podobně. Chci se zeptat , snad existuje nějaká nezabavitelna částka, pro mě a pro mou dceru....kam se mám obrátit? Děkuji za odpověď...

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
nárok na vyplacení tzv. "nezabavitelné částky" máte jen v případě provádění exekuce "srážkami ze mzdy", tedy v případě, kdy exekutor vydá exekuční příkaz na srážky ze mzdy a ten doručí Vašemu zaměstnavateli.
 
Pokud však exekutor provádí exekuci postižením Vaší pohledávky vůči bance (lidově řečeno, pokud Vám exekuuje účet), nárok na nezabavitelnou částku nemáte a prostředky na účtu lze postihnout všechny až do výše vymáhaného dluhu (a exekučních nákladů).
 
V případě bankovního účtu máte pouze nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima. Tento nárok Však musíte sama učinit vůči bance, která je Vám povinna takovou částku vyplatit, pokud se na účtu takové prostředky nachází. Požádat banku o vyplacení takové částky můžete však pouze jednou. 
 
Abyste ochránila své peníze plynoucí Vám ze mzdy před úplným exekučním postihem, je třeba, aby Vám nebyla mzda zasílána na účet ale vyplácena do Vašich rukou. Musíme Vás však upozornit na to, že exekutor je i tak oprávněn provést Vám exekuci "prodejem movitých věcí" nacházejících se ve Vašem bydlišti, v rámci které může exekuovat i finanční hotovost, kterou ve Vašem bydlišti nalezne.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis