Zadávání dotazů do poradny je dočasně pozastaveno, na zaslané dotazy Vám nemůžeme odpovědět, děkujeme za pochopení!

 
 
Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v sekci Dokumenty/"Pravidla on-line poradny 2/2013" v levém sloupci, nebo po kliknutí na odkaz.
 
Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce na plat

Vloženo: 14.06.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zdali je možné aby mi exekutor vzal skoro celou výplatu. Nedávno mi přišel dopis, že dlužím exekutorovi cca 15000Kč za nezsplacené pohledávky že zdravotního pojištění. Když mi přišla výplata na účet, okamžitě mi exekutor stahnul celou tuto částku aniž by mi dal šanci se s ním domluvit třeba na splátkovém kalendáři. Na účtě mi zůstaly dva tisíce a já jsem celý měsíc bez finančních prostředků. Chci se Vás prosím zeptat, jestli je vůbec možné aby takto mohl exekutor postupovat. Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
při exekučním postižení bankovního účtu neplatí pro exekutora žádné omezení, např. jakou částku má na účtu ponechat, vždy se účet exekuuje až do výše celé vymáhané povinnosti (jistina,  příslušenství jistiny, náklady předchozího řízení, náklady exekučního řízení). Vy jakožto povinný máte pouze právo požádat svoji banku, aby Vám vyplatila z účtu dvojnásobek životního minima, přičemž požádat můžete jen jednou a výplata této částky není automatická, musíte o ni banku skutečně požádat.
 
Jinak tomu je, pokud je exekuována přímo "mzda" povinného, tedy situace, kdy exekutor vydá exekuční příkaz k postižení takového příjmu povinnného a zašle jej zaměstnavateli povinného. V takovém případě má povinný nárok na to, aby mu nebyla měsíčně srážena tzv. "nezabavitelná částka" (na osobu činí cca 7200,- Kč, na každou vyživovanou osobu pak cca 1500,- Kč).
 
Exekutor je oprávněn provádět exekuci současně oběma způsoby, tedy jak postižením mzdy (ale s Vaším právem na nezabavitelnou částku), tak i postižením bankovního účtu (postihuje se vše co na účtu je až do výše dluhu).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis