Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce na plat

Vloženo: 11.07.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

dobrý den chtěla bych se informovat.pobírám hmotnou nouzi a doplatek na bydlení z hmotné nouze.a za 3 měsíce budu pobírat doplatek na bydlení.ale moje otázka je -když si nechám posílat peníze na účet tak mi ho exekutor zablokuje?i když je to hmotná nouze?nebo si mám nechávat posílat peníze na účet dcery ale tam jsem jako zákonný zástupce.a dceři je 6 let.může i na její účet exekutor šáhnout,děkuji moc za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
obecně platí, že exekutor nesmí pro vymožení dluhu rodičů zabavit majetek dětí, tedy ani tzv.“zablokovat“ účet dítěte, a to i když dítě ještě není zletilé a Vy jste jeho zákonným zástupcem.
 
Při tzv. zablokování účtu (tj. provádění exekuce přikázáním pohledávky z účtu u peněžitého ústavu) exekutor ani banka předem nezjišťuje, jakého původu jsou finanční prostředky došlé na účet, ani tedy, že se jedná o dávky pomoci v hmotné nouzi. Je tedy pravděpodobné, že byl-li či bude vydán exekuční příkaz k vymožení dluhu přikázáním pohledávky z účtu u peněžitého ústavu, dojde k zablokování  všech došlých částek, včetně dávek pomoci v hmotné nouzi a příspěvku na bydlení.
 
V takovém případě byste se musela pokusit dohodnout s bankou na vydání těchto částek (např. převodem na jiný neblokovaný účet, výběrem z bankomatu) a pokud by banka nevyšla vstříc, pak byste musela podat návrh na částečné zastavení exekuce v rozsahu dávek hmotné nouze a příspěvku na bydlení z důvodu uvedeného v ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu, neboť výkon rozhodnutí je nepřípustný, jelikož dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení dle § 317 odst. 2 občanského soudního řádu nepodléhají výkonu rozhodnutí.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis