Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

exekuce na mateřskou

Vloženo: 07.01.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

dobry den,mam exekuci na plat a zajimalo by me zda mi zasahne exekuce i na materskou popriade kolik mi muze odebrat?a jeste zda se mi exekuce stahuje i na porodne?dekuji za odpoved 

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
dle § 299 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, lze v exekuci postihnout i dávky peněžité pomoci v mateřství a rodičovský příspěvek. Avšak v případě porodného se jedná o jednorázovou sociální dávku, která nemůže být dle § 299 odst. 1 občanského soudního řádu v rámci exekuce postižena.
 
Výši srážek ve Vašem případě si můžete ověřit např. na tomto odkaze: http://ekcr.cz/?p=kalkulacka_1 . Srážky ze mzdy či jiných příjmů (např. mateřské či rodičovskéhopříspěvku) se provádí dle § 279 občanského soudního řádu tak, že z čisté mzdy nebo jiného příjmu (např. dávky peněžité pomoci v mateřství) se odečte tzv. nezabavitelná částka (v roce 2015 je ve výši 6.118 Kč) a zbývající část se vydělí na tři části. K vydobytí dluhu lze srazit pouze jednu třetinu, pouze jedná-li se o přednostní pohledávku (§ 279 odst. 2 občanského soudního řádu) lze srazit dvě třetiny. Avšak je-li mzda či obdobný příjem, který se sráží vyšší než částka 9177 Kč, pak částka, která přesahuje 9177 Kč, se sráží bez omezení.
 
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis