Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce na katastrálním úřadě

Vloženo: 13.08.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Exekuce nemovitosti kvůli malé částce
Text otázky: 

Dobrý den,
nemám v současné době žádnou nemovitost, ale na okamžik ji budu vlastnit. Na katastr bude podána žádost o vrácení ze zajišťovacího převodu vlastnického práva a hned za ní kupní smlouva na nového vlastníka. Pokud budou oba vklady provedeny neprodleně za sebou (1 minuta), může se tam dostat mezi tyto vklady moje stará exekuce? Čekají na katastru exekuce, nebo je tam musí exekutor podat, až když vidí, že vlastním nemovitost? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou jste se na nás obrátil.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že je vůči Vám vedeno exekuční řízení, nicméně neuvádíte, v jaké fázi se exekuční řízení nachází, jakým způsobem je exekuce prováděna, ani jak vysoký Váš závazek je. Soudní exekutor provádí exekuci zákonem povolenými způsoby, přičemž může zvolit jeden, více i všechny zákonem povolené způsoby, pro každý způsob je pak vydáván zvlášť exekuční příkaz. Způsob výkonu rozhodnutí by nicméně měl odpovídat výši vymáhané pohledávky.

V případě, že soudní exekutor jako způsob vymáhání pohledávky zvolil prodej nemovitosti a vydal ve věci exekuční příkaz, pak v momentě, kdy se stanete vlastníkem nemovitosti, katastrální úřad provede záznam o exekuci u nabyté nemovitosti a vy nejste oprávněn s nemovitostí disponovat. Pokud byste chtěl nemovitost prodat, katastrální úřad by řízení o vkladu vlastnického práva zastavil. Pokud by však exekutorem byl volen jiný způsob výkonu rozhodnutí, např. přikázáním pohledávky z účtu, srážkami ze mzdy atd. pak by problém neměl být a vy můžete s nabytou nemovitostí volně nakládat a tudíž jí i převést na třetí osobu.
Ve Vašem případě tedy bude záležet na tom, jakým způsobem je proti Vám vedena exekuce a samozřejmě v jaké fázi se exekuční řízení nachází.

V případě, že budete potřebovat cokoliv k záležitosti doplnit, neváhejte nás znovu kontaktovat.

S pozdravem
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis