Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce

Vloženo: 14.07.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, před nějakou dobou jsem si půjčila od nebankovní instituce. Celý dluh jsem splatila o několik měsíců dříve. Nejprve se dlouho nic nedělo a najednou se objevila paní z vymáhací kanceláře, že oné společnosti dlužím značnou částku na pokutách (osmi násobek splacené částky). Začala jsem zedy splácet a nestíhala jsem se divit. Firma dala na můj byt zástavní právo na dvojnásobnou půjčku než byla pokuta. Ve chvíli, kdy jsem měla splacenou značnou částku zjistila jsem, že má pohledávka byla prodána někomu dalšímu a ten chce opět celou sumu. Podala jsem stížnost na exekutorskou komoru. Přišla mi odpověď, že věc je v řešení a na onu firmu se bude podávat žaloba pro lichvu. Mezitím mi začaly chodit zvláštní dopisy (bez hlavičky, bez odesilatele) abych kontaktovala to a to číslo kvůli neodkladné záležitosti (některé byly jen strčeny za plot). Dnes jsem na internetu zjistila, že na byt je vedena exekuce a byla vyhlášena nucená dražba. Je tento postup v pořádku? Já ani oficiálne nevím o exekuci a byt už mám v dražbě. Přitom jeho hodnota víc než 50ti násobne přesahuje částku pokuty, jen vybavení bytu tuto částku přesahuje 10x. Moc děkuji za Vaši odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
bez další znalosti případu, zejména všech dokumentů týkajících se Vaší půjčky (smlouvy o půjčce, smlouvy o zřízení zástavního práva, případných soudních nebo rozhodčích rozhodnutí) není možné určit, zda-li je exekuce na Váš byt nařízena oprávněně, či nikoliv. Doporučujeme proto obrátit se přímo na některého z advokátů, který by se Vaším případem podrobně zabýval.
 
Nicméně dle zákona stále platí, že nesmí být provedení exekuce nepřiměřené výši vymáhaného dluhu.
 
Doporučujeme co nejdříve nahlédnout u soudního exekutora provádějícího exekuci do exekučního spisu, na což máte jako účastník exekuce nárok. Ze spisu zjistíte celý průběh exekuce, tedy i to, jakým způsobem Vám exekutor doručoval dokumenty týkající se exekuce.
 
Rovněž můžete podat návrh na zrušení exekučního příkazu postihujícího Váš byt, a to s poukazem na nepřiměřenost takového provedení exekuce vzhledem k výši vymáhané částky.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis