Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce

Vloženo: 14.04.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

dobry den bilsem s pritelkini prisel kvůli mě exkutor a oblepil ji majetek podohodě mi umoznil splatkavy kalendar stim ze jeji majetek necha oblepeni zaznamenany v případě když nebudu platit tet sme 1 rok od sebe každý někde jinde ani na te adrese uz ne na ten fakt sem pana exekutora pisemně upozornil presto se ona obava ze ikdyz nejsme spolu porad jimuze byt majetek zabaven jeto mozne děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
exekutor realizoval exekuci "oblepením" věcí nacházejících se ve Vašem tehdejším bydlišti, neboť mohl důvodně předpokládat, že se tam mohou nacházet věci ve Vašem vlastnictví.  O "oblepených" věcech se tedy exekutor domnívá, že jsou výlučně Vaším vlastnictvím, nikoliv vlastnictvím Vaší tehdejší přítelkyně, a proto může exekuci realizovat jejich zpeněžením.
Pokud nemá Vaše bývalá přítelkyně v exekuci také postavení dlužníka, musí sama exekutorovi prokázat, že k "oblepeným" věcem má vlastnické právo ona a nikoliv Vy, a to podáním návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud návrh včas nepodá, může dojít ke zpeněžení "její" věci. 
Pokud je návrh podán, pak o něm musí exekutor rozhodnout ve lhůtě 15 dnů. Rozhodnutí kladné – vyškrtnutí – znamená vyjmutí z exekuce, rozhodnutí záporné – zamítnutí návrhu na vyškrtnutí – znamená, že věc je i nadále součástí majetku, který slouží ke zpeněžení.
Dojde-li k zamítnutí, pak zbývá již jen poslední možnost, a sice podání vylučovací žaloby. Tu je nutné podat do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí o zamítnutí vyškrtnutí ze soupisu, případně zamítnutí částečného. Zmeškání takové lhůty vede ke ztrátě věci. Po podání žaloby se začne celou věcí zabývat soud a na základě tvrzení a důkazů posoudí, zda věc patří či nepatří osobě, jež se vyloučení věci z exekuce domáhá.

Za důkaz může sloužit takřka cokoliv, co může prokázat rozhodný stav. Může jít o listinné důkazy (kupní smlouva, faktura apod.), svědectví (např. souseda, nájemníka apod.), případně cokoliv dalšího, co může prokázat, že uvedená věc patří Vaší bývalé přítelkyni.

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis