Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce

Vloženo: 21.05.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den již několikátým rokem splácím ex,po 100kč/měs,byla jsem bez práce více jsem nemohla,nyní jsem konečně našla práci a exekutorovi volala,že od příštího měsíce začnu platit min 1000kč,jedná se o částku celkem asi 35tis,ale bylo mi řečeno,že mi stejně dají ex na plat,tak ted nevím co mám dělat,můj příjem je 10000kč čistého,jsme 4členná rodina a manžel má svůj příjem,zajímalo by mě zda mi opravdu mohou sáhnout na plat pokud pravidelně platím řadu let a kolik mi mohou strhnout přibližně,děkuji za odpověd s pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekutor skutečně může vydat exekuční příkaz na srážky ze mzdy a to i přes to, že pravidelně splácíte. Povolení splátek je pouze vstřícný krok ze strany exekutora a nezakládá povinnost zrušit či nevydat další exekuční příkazy. Naopak zákon exekutorovi ukládá, aby postupoval v exekuci rychle, avšak musí při tom dbát ochrany práv účastníků řízení, proto Vám splátky může umožnit.
 
Při srážkách ze mzdy Vám však vždy musí zůstat tzv. nezabavitelná částka, tj. zákonem stanovené minimum. Jestliže byste měla čistý měsíční příjem 10.000 Kč, jak uvádíte, máte manžela a 2 děti, pak Vám nemůžou být prováděny srážky ze mzdy, neboť příjem nepřesahuje zákonné nezabavitelné minimum. Celý příjem Vám proto zůstane.
 
Na následujícím odkazu si můžete vypočítat, jaká částka Vám po provedení srážek zůstane, pokud by se některé údaje o platu či členech rodiny změnily:
http://www.penize.cz/exekuce/280859-nezabavitelne-minimum-2014-kalkulacka-ktera-spocita-kam-uz-exekutor-nemuze.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis