Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce

Vloženo: 09.07.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, mám exekuci kterou platím již 5let pravidelně splácím částku kterou jsme si domluvili a ex se to zdá dnes málo a aniž by mě informoval tak mi v práci oznámili že exekutor si vyžaduje měsíční vyšší platů. Psala jsem mu ale za rok nemám od něho odpověď komunikuje semnou jeho asistentka. Za celou dobu jsem splatila 47tisic a s dluhů mi odečetlo pouze 2000.- úroky si určuje ex sám nebo banka s jistiny? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
výše úroků (tedy jejich procentní sazba) je určena v exekučním titulu, tedy v rozhodnutí (většinou soudu), které přiznává věřiteli vůči Vám pohledávku. Úroky jako příslušenství pohledávky samozřejmě stále k jistině (základní části dluhu) přirůstají, a to do doby, než je uhrazena samotná jistina. Exekučním titulem přiznané úroky pak v rámci exekučního řízení vyčíslí exekutor.
 
Skutečnost, že jsou Vaše splátky dluhu použity nejdříve na úhradu úroků (které navíc stále přirůstají), vyplývá z ust. § 1932 občanského zákoníku, který stanoví, že  "Má-li dlužník plnit na jistinu, úroky a náklady spojené s uplatněním pohledávky, započte se plnění nejprve na náklady již určené, pak na úroky z prodlení, poté na úroky a nakonec na jistinu, ledaže dlužník projeví při plnění jinou vůli."
 
Co se týče nenadálé exekuce Vaší mzdy navzdory předchozí úmluvě s exekutorem, že se spokojí s Vašimi dobrovolnými splátkami, není bohužel exekutor takovou úmluvou vázán a je oprávněn kdykoliv exekuci provést některým ze způsobů provedení exekuce, tedy např. srážkami ze mzdy.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis